);

DZIEWANNA NA KASZEL, CHRYPĘ I ...SMUTNE SERCE

30-09-2019

Dziewanna zdecydowanie wyróżnia się spośród roślin zielnych nie tylko wyglądem (stojąc dostojnie na skrajach lasów i łąk) ale też właściwościami zdrowotnymi zawartymi w swoich żółtych kwiatach. W lipcu i sierpniu kwitnie najbardziej obficie.

Kwiaty dziewanny zawierają wiele związków biologicznie czynnych, m.in.: flawonoidy, karotenoidy, saponiny, żywice, substancje śluzowe, glikozyd irydoidowy (aukubina) oraz sole mineralne (m.in. fosfor, wapń, potas, żelazo, krzem). Jest uznawana za jedno ze skuteczniejszych ziół o działaniu wykrztuśnym, powlekającym i lekko napotnym. Jest stosowana przy przeziębieniu, grypie, nieżycie nosa i zapaleniu oskrzeli, któremu towarzyszy męczący kaszel a także w objawach astmy.

Kwiaty dziewanny możemy pić jako napar lub w formie wina z dziewanną, które można przyrządzić samemu.

 
 
 
 

Przepis na wino wg Św. Hildegardy z Bingen:

2 łyżki kwiatów dziewanny (świeżych lub suszonych)

2 łyżki nasion kopru włoskiego

1 l wina

Mieszankę ziół gotować kilka minut w winie. Odcedzić przez sitko i wlać do termosu. Pić ciepłe małymi łykami w ciągu dnia.

Hildegarda wymienia jeszcze jedno niezwykłe działanie dziewanny. Otóż zaleca ona dziewannę osobom o słabym i smutnym sercu. "Kto ma smutne serce, niech dodaje kwiaty i liście dziewanny do potraw i często to je. Wzmocni tym serce i stanie się radosny."

Kwiaty i liście można dodawać do potraw mięsnych (jako przyprawę), do gotowanych klusków lub smażonych naleśników.

 

Opracowano przez zespół Orvita

 

na podstawie:

"Program zdrowia Św.Hildegardy z Bingen" dr W. Strehlow - wyd. Esprit

"Wiedza lecznicza Św.Hildegardy z Bingen od A do Z" dr W. Strehlow -wyd.Esprit