);
Kasza pochodzi z ziarna z polskich upraw ekologicznych. Otrzymywana z nasion prosa jest uznawana za jedną z najzdrowszych i najstarszych kasz.
Charakteryzuje się niską zawartością skrobi i wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka. Jest także bogatym źródłem witamin z grupy B (B1, B2 i B6) oraz składników mineralnych, w tym żelaza i miedzi. Jej dużą zaletą jest także łatwostrawność i fakt, że nie zawiera glutenu.
Z tego względu jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na jego nietolerancję.
Ponadto kasza jaglana jest jedną z kasz, która wykazuje działanie zasadotwórcze, co sprawia, że jest pomocna w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Dobrze przygotowana kasza świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi.
Gotuje się ją w proporcji: 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy. Kasza uprzednio powinna być wymoczona, by pozbyć się smaku goryczki. Wypłukaną lub wymoczoną kaszę wrzucamy na wrzątek, z dodatkiem soli oraz 1 łyżki oleju. W momencie, gdy już woda wsiąknie w ziarno (po około 15 minutach), wyłączamy źródło ciepła i przykrywamy naczynie na kilka minut. Tak przygotowana kasza jest gotowa do spożycia lub dalszej obróbki.
Dla bezpieczeństwa informujemy, że na terenie zakładu konfekcjonowane są produkty zawierające gluten.
Ze względu na swój neutralny smak kasza jaglana doskonale komponuje się z warzywami i mięsami. Na jej bazie można także przyrządzać sałatki, zapiekanki i słodkie desery.
Kraj pochodzenia: Polska