);

ORKISZ W DIECIE CUKRZYCOWEJ

14-10-2019

Dr Wighard Strehlow podczas swoich badań stwierdził, że dzięki wprowadzeniu orkiszu do diety możliwe jest zmniejszenie leków na cukrzycę i insuliny nawet o połowę.

Jak to możliwe?

Otóż zauważył on wśród swoich pacjentów, że po zjedzeniu ugotowanych ziaren orkiszu (z prastarej odmiany) poziom cukru we krwi wzrastał równomiernie i utrzymywał się przez dłuższy czas (w odróżnieniu od posiłku składającego się z pszenicy, która powodowała szybki wzrost a następnie szybki spadek cukru). Dlatego po zjedzeniu orkiszu pojawia się uczucie sytości, które długo się utrzymuje i nie przeciąża produkcji insuliny w trzustce. Stwierdził też, że dzięki dodawanym do posiłków, ugotowanym ziarnom orkiszu (1 -3 łyżki) diabetycy mogą zmniejszyć podawaną ilość insuliny, ponieważ ziarna orkiszu sprawiają, że poziom glukozy w organizmie utrzymuje się przez dłuższy czas. Ziarna orkiszu gwarantują wyrównany poziom węglowodanów, dzięki czemu nie dochodzi do wystąpienia nadmiaru lub niedoboru cukru we krwi. Włókna orkiszu są odpowiedzialne za spowolniony dopływ glukozy do organizmu, ponieważ zmniejszają szybkość jej resorpcji.

Badania wykazały też, że razowy chleb orkiszowy na zakwasie ma zdecydowanie niższy indeks glikemiczny niż podobny chleb wypiekany z mąki pszennej.

Dieta orkiszowa przyczynia się zatem do unormowania poziomu cukru we krwi.

Ważne, aby ziarno nie było modyfikowane z pszenicą i pochodziło z prastarej odmiany orkiszu.

 

Opracowano przez Zespół Orvita

na podstawie "Zdrowie z mądrości natury" Wighard Strehlow wyd. Esprit