);

GALGANT I BERTRAM - wrogowie wirusów i bakterii

16-05-2021

GALGANT I BERTRAM to dwie rośliny dzięki którym możemy wzmocnić swoje zdrowie i kondycję w okresie, w którym niemal codziennie narażeni jesteśmy na ataki wirusów i infekcji nie tylko sezonowych.

Niemiecki lekarz dr W.Strehlow opisuje skuteczność i rezultaty włączenia tych roślin do terapii swoich pacjentów.

Ich niezwykłość odkryła już w XII w. Hildegarda z Bingen.

 

 

Galgant (łac. Alpinia officinarum) - w diecie Św.Hildegardy jest on jedną z ważniejszych przypraw, ma pikantny, korzenny smak. Według Hildegardy wskazane jest jego częste, regularne stosowanie w celu wzmocnienia organizmu, poprawy trawienia oraz pracy serca i krążenia krwi.

 W medycynie św. Hildegardy figuruje jako przyprawa „nasercowa”, ale dzięki jego właściwościom antybakteryjnym polecany jest szczególnie podczas leczenia stanów zapalnych i infekcji w czasie wzmożonych zachorować w okresie jesienno - zimowym.

Za lecznicze właściwości galgantu w dużej mierze odpowiada galangina (związek należący do jednej z grup flawonoidów), która zawarta jest również w kicie pszczelim wykazując silne właściwości antybakteryjne.

W naszym sklepie dostępne są opakowania galgantu austriackiej firmy Posch:

Galgant korzeń mielony 50 g

Galgant korzeń mielony 100 g

Galgant tabletki 70 g

Galgant z koprem włoskim 70 g

 

 

Korzeń bertramu rzymskiego (łac. Anacyclus pyretrum) to niezastąpiona i cenna przyprawa w kuchni Hildegardy. Bertram ma łagodno-ostry smak i można go dodawać niemal do wszystkich potraw.

Regularne zażywanie bertramu wpływa na wzmocnienie odporności, jest niezastąpiony podczas przeziębień i infekcji, usuwa zaflegmienie. Ma też działanie przeciwwirusowe. Dzięki bertramowi możemy wspomóc również nasz system nerwowy oraz poprawić nastrój.

Św. Hildegarda polecała go też jako przyprawę na dolegliwości żołądkowo-jelitowe ułatwiającą trawienie i przyswajanie składników odżywczych, również w niestrawności.

Ciekawostką jest historia misjonarza pracującego w ubogich rejonach Afryki, który podawał ludziom bertram podczas epidemii malarii. Okazało się, że piretyna - biologiczna substancja czynna ma działanie insektobójcze na przenoszące malarię komary i moskity.

Dostępne opakowania bertramu w naszym sklepie:

Bertram korzeń mielony 50 g

Bertram korzeń mielony 100g

Bertram w tabletkach 70g

 

 

Dużo zdrowia :)

Zespół Orvita