);

TWÓJ CHLEB MA ŻYCIOWE ZNACZENIE

03-07-2021

Chleb ma w sobie wyjątkową "powszedniość".

Niemalże w każdej szerokości geograficznej większość ludzi uważa chleb (funkcjonujący w różnych formach i rodzajach) za podstawę pożywienia.

My też nie wyobrażamy sobie życia bez chleba. Jakiś czas temu jedno z nas zadało pytanie: dlaczego podczas ostatniej wieczerzy Jezus wziął i podzielił właśnie chleb? Dlaczego nie wziął innego pokarmu?

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że to właśnie chleb ma szczególne znaczenie w odżywianiu człowieka.

W moim domu piątki pachną chlebem, bo z taką częstotliwością piekę. Robię to od kilkunastu lat. Mój zakwas ma 15 lat. Przerobiłam wiele rodzajów chleba: jasne, ciemne, mieszane, z ziemniakami, z płatkami, z niezliczoną ilością innych dodatków, które czasem potrafią diametralnie zmienić jego charakter (np. niepozorne ziarenka czarnuszki czy macierzanka, albo niewielki dodatek herbaty Butterflay, która zabarwia ciasto na ... intensywny granat).

Zwykle piekę chleby orkiszowe na zakwasie. I zwykle używam podłużnej szklanej formy, ale czasem piekę w okrągłym żeliwnym garze. Widzę też jak wiele udoskonaleń i ciekawych nowości jest przede mną. Za każdym jednak razem, po wieczornym wyjęciu z pieca mój chleb wzbudza nową ciekawość i razem z mężem nie możemy doczekać się śniadania :)

Czy wiecie, że człowiek średnio w ciągu roku zjada 91 bochenków chleba, co oznacza 1460 kromek (jeśli je 4 kromki dziennie), a w ciągu swojego życia (przyjmując śr. długość 80 lat) ponad 7000 bochenków i 112000 kromek!

Skoro przez całe życie nasycamy swój organizm w takiej mierze chlebem, to znaczy, że jakość naszego chleba ma życiowe znaczenie. I to właśnie motywuje nas, by z zespołem Orvita zachęcać wszystkich do rozpoczęcia przygody z pieczeniem chleba oraz do świadomego wyboru rodzaju i pochodzenia mąki. Chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem, dobrym słowem a gdy potrzeba - zakwasem :)